top of page
Image by Nathan Dumlao

Yüz Terlemesi

Aşırı Yüz Terlemesi Nedir?
Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yüz terlemesi  sık görülen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen her yerde karşımıza boncuk boncuk terleyen insanların çıkması mümkündür. Bu terlemeler o kadar fazla olmaktadır ki boyunları, sırtları, omuzları ve giydiği gömlek ve kazak yakası sırılsıklam olmaktadır. Aşırı yüz terlemesi olanlarda saçlı bölgede de aşırı terleme olabilmektedir.

Genelde tek başına yüzde aşırı terleme olabildiği gibi. Elde aşırı terleme, koltuk altında

aşırı terleme, ayakta aşırı terleme veya bütün vücutta yaygın aşırı terleme olabilmektedir. Yüzdeki aşırı terleme kişiyi çok rahatsız etmektedir. Özellik iş hayatında

çok sıkıntı çekmektedirler. Karşı taraftan sıkılgan, mahcup, stresli olarak algılanmaktadırlar. Diğer bölgedeki aşırı terlemeler gibi yüzdeki aşırı terlemeyi saklamak mümkün olamamaktadır. Bununla beraber yüzde ve başta aşırı terlemesi olan hastalarda sinüzit, baş ağrısı sık olmaktadır. Aşırı yüz terlemesi birebir ilişkiyi terleyen kişi tarafından zora sokmaktadır. Aşırı yüzü terleyen kişi kendini yeteri kadar ifade edemediğini ve aşırı terlediği için yanlış algılandığını düşünmektedir. Bu da kişi deki mevcut kapasiteyi ortaya çıkarmasına engel olmaktadır. Aşırı yüz terlemesi ile beraber bazılarında aşırı yüz kızarması da görülebilir. Her ikisi de aşırı sempatik aktivite sonucu oluşan durumdur. Aşırı yüz terlemesi için alternatif tedavi yöntemleri yok gibidir. Aşırı yüz terlemelerinde en uygun tedavi yöntemi klipsli ETS ile yapılan sempatektomi işlemidir. Klipsli ETS ile yapılan sempatektomi işlemi sonrasında tama yakın olarak yüz terlemesi kalıcı olarak geçmektedir. Aşırı yüz terlemesi ile beraber aşırı yüz kızarması da varsa bu da klipsli ETS ile sempatektomi işlemi sonrasında geçmektedir. Klipsli ETS ile sempatektomi işlemi yaklaşık 30 dk da yapılmaktadır. Hastalar bir saat sonra yataklarına gelmektedir. Aynı gün taburcu edilmektedirler. Klipsli ETS ile sempatektomi sonrasında aşırı yüz terlemesi tama yakın geçmesinden sonra vücudun başka yerinde terleme miktarında artış olabilir. Aşırı yüz terlemesinde yapılan sempatektomi sonrasında refleks terleme oranı diğer bölgelerde ki aşırı terleme operasyonundan sonrakinden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Refleks terleme daha önce vücudunda terleyen bölge varsa göğüs, sırt, karın, kalça gibi buralardan çıkması daha mümkün olmaktadır. Buralardaki mevcut terlemede aşırı yüz terlemesinde kesilen miktar kadar çıkması söz konusudur. Klipsli ETS ile yapılan sempatektomi işleminden 3-4 ay sonrasına doğru bu refleks terlemelerin çoğu azalmaktadır. Ancak az bir kısmında da olsa aynı miktarda terleme devam edebilmektedir. Bu durumda da ek destek terleme tedavi metotları verilmektedir.

Göğüs, Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi Ankara

Bilgi ve Randevu

   05055273464

drserdarhan@yahoo.com

  • Prof. Dr. Serdar Han
  • Prof. Dr. Serdar Han
  • Prof. Dr. Serdar Han
bottom of page