top of page

Endoskopik Girişimler

Endoskopik Girişimler Nelerdir?

Endoskopik girişimler optik cihaz , ışık kaynağı, kamera ve monitör kullanılarak vücudun iç organlarını incelemek, örnek almak ve gerekirse tedavisini planlamak için yapılan girişimlerdir. Hastalara daha az ağrı ve sıkıntı veren yöntemlerdir.

Bronkoskopi Nedir?

Büyük ve küçük hava yollarının ışıklı endoskopik cihazla incelenmesidir. Genel anestezi veya lokal uyuşturularak yapılabilmektedir. Bu hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Hastalar tamamen uyumak isterlerse de buna uygun olarak yapılabilmektedir. Hava yollarındaki yapıların incelenmesi sonucu buradaki rahatsızlık yapabilecek hastalıklar direk gözle görülebilmektedir. Bu da hastalığa göre tanı veya tedavi imkanı sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda hastalık hava yollarının dışında olması nedeniyle tanı konulması mümkün olamamaktadır. Her bronkoskopi de tanı konulacak diye bir durum söz konusu değildir.

bronoskopi.JPG

Mediastinoskopi Nedir?

Her iki akciğer arasında kalan bölgeye mediasten denilir. Burada oluşan hastalıkların tanısı için mediastinoskopi uygulanabilir. Genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır. Giriş yeri boyunda iman tahtasının hemen üzerinde yapılan cilt kesisidir. Buradan büyük hava yoluna (trakea) ulaşılır. Bu yolun üzerinden iman tahtasının arkasından ışıklı bir cihazla mediasten bölgesine girilir. Buradaki lenf nodlarından veya kitleden rahatlıkla biopsi alınabilir. Teknik güvenli olarak rahatlıkla yapılabilmektedir. Hastaların çoğu aynı gün taburcu edilebilmektedirler.

Mediastinostomi Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz mediasten bölgesinin kaburgalara ve döş kemiğine yakın olan hastalıkların teşhisinde kullanılan mini açık bir yöntemdir. Genel anestezi altında yapılır. Küçük bir cerrahi girişim olduğundan hastalar tarafından rahatlıkla tolere edilebilirler. Burada amaç hastalıklı bölgeden patoloji için yeterli doku örneği alınmasıdır.

Videotorakoskopik Girişimler

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinir. Bu yöntemle akciğer için yapılan bütün ameliyatlar kapalı yöntemle yapılabilir. Bu işlem hastanın durumuna ve hastalığın yapısına göre yapılmaktadır. Bu işlemin en önemli avantajı ameliyat sonrası hastanın daha az ağrı hissetmesi ve buna bağlı olarak iş ve ev yaşamına erken dönmesidir. Kozmetik olarak yara izleri daha küçüktür.

mediastinoscopy.webp
Mediastinostomy.jpg
Göğüs Cerrahici Uzmanı Prof. Dr. Serdar Han

Göğüs, Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi Ankara

Bilgi ve Randevu

   05055273464

drserdarhan@yahoo.com

  • Prof. Dr. Serdar Han
  • Prof. Dr. Serdar Han
  • Prof. Dr. Serdar Han
bottom of page